Bevezető
Ukrajna legfőbb vonzerejét kulturális gazdagsága adja, mely az országban élő sokszínű nemzetiség, valamint a térséget érő külföldi hatás eredményeképpen alakult ki. Ukrajna Kelet-Európában fekszik, a kontinens második legnagyobb állama. Ukrajna földrajzi fekvése igen előnyös, tekintve, hogy területén haladnak át a nyugat-európai, valamint Közép-Ázsia és Kaukázus országait összekötő legfontosabb autópályák.
Időjárás
Ukrajna éghajlata mérsékelt. Az éves átlaghőmérséklet megközelítően 10 °C, legmelegebb hónapja július, a leghidegebb pedig január.
Közlekedés
Jelenleg a fő közlekedési útvonalakon is sok a kátyú. Javasoljuk, ha lehetséges, úgy tervezzék meg útvonalukat, hogy az az alsóbbrendű útvonalhálózatot kevésbé érintse, és még a sötétedés beállta előtt érjék el úti céljukat.
Kérjük, mérsékeljék utazási sebességüket, és fokozott figyelemmel legyenek a közlekedés többi résztvevőjének váratlan manővereire is. Ukrajnában nagyon magas a közlekedési balesetek száma. Ennek egyik fő oka a rossz közlekedési morál, az utóbbi években megjelent nagy, igen értékes gépkocsikból álló gépjárműpark tulajdonosi köre ugyanis gyakran „szabályokat nem ismerve” közlekedik. A magyarországi helyzethez képest a közlekedési szabályokat kevésbé tartják be, és az ukrán KRESZ is tartalmaz a magyaroktól eltérő jelzéseket. Ugyancsak érdemes vigyázni az úttest szélén általában kivilágítás nélkül közlekedő gyalogosokkal, biciklisekkel és lovas kocsikkal. Mindenképpen fokozott körültekintéssel közlekedjünk. Az utak rossz állapota is sok baleset okozója.
Egészségügy
Az ország egészségügyi ellátásának színvonala változó. Az állami intézmények mellett a nagyobb városokban ma már működnek térítés ellenében igénybe vehető, korszerűen felszerelt, európai színvonalú szolgáltatást, kezelést nyújtó magánklinikák. A központi ivóvíz-ellátás és csatornázás főként a városokban és nagyközségekben megoldott, így a csapvíz fogyasztásától tartózkodjunk.
Ünnepek
január 1. Újév
január 7. Karácsony (pravoszláv)
március 8. Nemzetközi nőnap
május 1. és 2. a Munka napja
május 9. Győzelem napja
június 28. az Alkotmány napja
augusztus 24. a Függetlenség napja.
Közbiztonság
Ukrajna az utazás és az ott-tartózkodás szempontjából "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek" kategóriába tartozik. Kárpátalján viszont a kelet-ukrajnai válságot megelőző időszakhoz hasonlíthatóan jó a közbiztonság és megfelelő elővigyázatosság mellett turistáink ellátogathatnak e térségbe.
1. A kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyék egyes területein fegyveres összetűzések zajlanak, tartós a feszültség, gyakoriak az erőszakos megnyilvánulások, illetve bűncselekmények. Felszólítjuk állampolgárainkat, hogy e megyékbe – a következő értesítésig – ne utazzanak be, mert életük és testi épségük veszélybe kerülhet, és konzuli segítség nyújtására sem nyílik lehetőség.
2. Az Ukrajna részét képező Krími Autonóm Köztársaságot Oroszország 2014. március 21-én annektálta, amit az Európai Unió és tagállamai nem ismernek el. Nem javasoljuk, hogy magyar állampolgárok bármilyen célból oda utazzanak. A Krím félszigeten politikai-gazdasági szempontból bizonytalan a helyzet, és az annektálás következtében a magyar konzuli érdekvédelmet sem tudjuk garantálni. (A Krímbe esetleg mégis beutazó állampolgáraink figyelmét felhívjuk arra, hogy ha a nemzetközi jogilag Ukrajna részét képező Krími Autonóm Köztársaság területére Oroszországon keresztül utazva lépnek be, akkor az utat visszafelé is így tegyék meg. Ellenkező esetben - ha a Krímet Ukrajnába belépve kívánják elhagyni - az ukrán határőrség, mivel az útlevelükben nem talál ukrán beléptető pecsétet, felelősségre vonja őket Ukrajnába való illegális belépés miatt. Ez akár súlyos pénzbírsággal is járhat. Ha állampolgáraink Ukrajna felől kívánnak a félsziget területére utazni, úgy a megszálló Oroszország határőrei orosz vízumot kérnek a belépéshez a határ orosz oldalán. Külföldi állampolgárok Ukrajna területéről csak az Állami Migrációs Szolgálat helyi hivatala által kibocsátott különleges engedély birtokában, három, erre a célra kijelölt ellenőrzőpontokon léphetnek be a Krím félsziget területére, különleges indokkal. Az ukrán hatóságok turisztikai célú látogatást számukra nem engedélyeznek. Kérjük állampolgárainkat, hogy – elengedhetetlen utazásuk megkezdése előtt – telefonon vagy e-mailben konzultáljanak kijevi nagykövetségünk konzuli szolgálatával.)
Hasznos címek, telefonszámok
Ungvári főkonzulátus: +380 67 312 22 47
Konzuli kerület: Kárpátalja megye 8 járása (Ungvári, Munkácsi, Szolyvai, Ilosvai, Ökörmezői, Volóci, Perecsényi, Nagybereznai járások), Lemberg (Lvov) megye, Ivano-Frankivszk megye, Csernyivci megye.
Beregszászi konzulátus: +38 067-310-64-50
Konzuli kerület: Ukrajna Beregszászi járása, Nagyszőlősi járása, Huszti járása, Técsői járása és Rahói járása.
Kijev Nagykövetség
Cím: Ul. Rejtarszkaja 33. Kijev 01034
Előhívó: 00-380-44
Telefon: 230-8001, 230-8002, 230-8003
Ügyelet: 00-380-67-231-9664
Kijevi nagykövetség konzuli részlege: +380 67-233-03-19
Fax: 238-6497
Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Bayer Mihály
E-mail: [email protected]
Honlap: http://www.mfa.gov.hu/emb/kiev
Ukrán Nagykövetség Magyarországon:
Cím: 1125 Budapest, Istenhegyi út 84/B.
Telefon: 422-4120
Fax: 220-9873
E-mail: [email protected]
http://konzuliszolgalat.kormany.hu/europa-utazasi-tanacsok?ukrajna
Naprakész, bennfentes információk Albániáról: http://hungary.mfa.gov.ua/hu